Committees

Program Committee

  1. Vladimir Filippov, academician of Russian Academy of Sciences, RUDN University (Russia)
  2. Albert Shiryaev, academician of Russian Academy of Sciences, Lomonosov Moscow State University (Russia)
  3. Larisa Afanas’eva, Lomonosov Moscow State University (Russia)
  4. Alexander Andronov, Transport and Telecommunication Institute (Latvia)
  5. Narayanaswamy Balakrishnan, McMaster University (Canada)
  6. Yuri Belyaev, Umea universitet (Sweden)
  7. Alexander Bulinski, Lomonosov Moscow State University (Russia)
  8. Boyan Dimitrov, Kettering University (USA)
  9. Stanislaw Domoradzki, University of Rzeszow (Poland)
  10. Alexander Dudin, Belarusian State University (Belarus)
  11. Maxim Finkelstein, University of Free State (Republic of South Africa)
  12. Sergey Foss, Heriot-Watt University (UK)
  13. Erol Gelenbe, Imperial College London (UK)
  14. Waltraud Kahle,  Otto-von-Guericke-Universitaet Magdeburg (Germany)
  15. Victor Kashtanov, HSE Tikhonov Moscow Institute of Electronics and Mathematics (MIEM HSE) (Russia)
  16. Yuriy Kharin, Belarusian State University (Belarus)
  17. Nikolai Kolev, Universidade de São Paulo (Brazil)
  18. Victor Korolev, Lomonosov Moscow State University (Russia)
  19. Udo Krieger, Universität Bamberg (Germany)
  20. Achyutha Krishnamoorthy, Cochin University of Science and Technology (India)
  21. Evgeny Kucheryavy, Tampere University of Technology (Finland)
  22. Laszlo Lakatos, Budapest University (Hungary)
  23. Boris Lemeshko, Novosibirsk State Technical University (Russia)
  24. Nikolaos Limnios, Université de Technologie de Compiègne (France)
  25. Anatoly Lisnianski, Israel Electric Corporation Ltd. (Israel)
  26. Vadim Malyshev, Lomonosov Moscow State University (Russia)
  27. Mounir Mesbah, Université Pierre-et-Marie-Curie (France)
  28. Krishna Misra, Indian Institute of Technology (India)
  29. Evsei Morozov, Institute of Applied Mathematical Research of the Karelian Research Centre RAS (Russia)
  30. Anatoly Nazarov, Tomsk State University (Russia)
  31. Vladimir Rykov, RUDN University (Russia)
  32. Nikolai Severtsev, Federal Research Center “Computer Science and Control” of Russian Academy of Sciences (Russia)
  33. Nozer Singpurwalla, the City University of Hong Kong (Hong Kong)
  34. Kazuyuki Suzuki, University of Electro Communications (Japan)
  35. Alexander Veretennikov, University of Leeds (Great Britain)
  36. Andrey Zubkov, Lomonosov Moscow State University (Russia)
  37. Mykhailo Yastrebenetsky, State Scientific and Technical Center for Nuclear and Radiation Safety (SSTC NRS) (Ukraine)

Organizing Committee

  1. V.N.Chubarikov, co-chairman
  2. K.E.Samouylov, co-chairman
  3. S.S.Demidov, vice chairman
  4. V.Yu.Korolev, vice chairman
  5. A.M.Zubkov, vice chairman
  6. A.V. Bochkov
  7. E.V. Bulinskaya
  8. E.V. Chepurin
  9. D.B. Gnedenko
  10. G.I. Falin
  11. V.V. Kozlov
  12. D.V. Kozyrev
  13. A.V. Lebedev
  14. S.S. Petrova
  15. V.V. Rykov
  16. L.A. Sevastyanov
  17. A.A. Shkalikov
  18. S.Ya. Shorgin
  19. V.G. Ushakov
  20. O.P. Vinogradov
  21. V.M. Vishnevsky
  22. G.A. Zverkina